fbpx

לא חייבים להתקוטט: עו"ד ומגשרת שלומית משיח שי מלווה עסקאות נדל"ן

היא עובדת בשיתוף פעולה עם עורכי הדין שמולה, מתוך ההבנה שזה מקדם ומיעל את העסקאות. עו"ד ומגשרת שלומית שי משיח על התהליך שמצפה למי שעומד לרכוש נכס

 
עו"ד ומגשרת שלומית משיח שי (38) מתמחה בנדל"ן, בדגש על ייצוג קונים ורוכשים בעסקאות מכר, ורישומים ותיקונים של בתים משותפים. היא יצאה לעצמאות בשנת 2016, לאחר 7 שנים כשכירה במשרד שבו התפתחה. "היציאה לעצמאות נעשתה בעידודו של אבי, יזם בנשמתו. מגיל צעיר נחשפתי לסיפוק שביזמות. במקביל באותה תקופה, פנו אלי אנשים שהכרתי בבקשות שאייצג אותם משפטית בתחומים בהם התמחתי. זה היה סימן. החלטתי שאני יוצאת לדרך חדשה." היא אומרת.
 
כמי שכל הזמן דואגת להתפתח וללמוד, באחת מחופשות הלידה היא למדה גישור. "הגישור תרם לגישה שלי." היא מספרת ומרחיבה. "אני מאמינה שענייניות ונועם עוזרים לקדם עסקה. אני עובדת בסובלנות ובשיתוף פעולה מלא עם עורכי הדין שמולי, וכמובן עם הלקוחות אותם אני מייצגת. לא חייבים להתקוטט. שיתוף פעולה פורה תורם להתייעלות של כל עסקה."
 

איך בוחרים עורך דין?

 "ראשית, חשוב ביותר לבחור עו"ד שמתמחה ספציפית בתחום שצריך בו ייצוג. כלומר אם אני צריכה עו"ד שייצג אותי בהליך גירושים, אני לא אלך לעו"ד שמתמחה בהליכים פליליים. בשביל לבחור את האדם המתאים ישנם כמה פרמטרים שצריכים להתקיים בו זמנית: מקצועיות, חיבור אישי ותחום התמחות רלוונטי."
כתבת תדמית בבלוג נשים בעסקים
צילום יערה דלגושן
בפן המשפטי, מהו התהליך שמצפה למי שעומד לרכוש דירה?
 
"כבר בשיחה הראשונית אני מבררת את הצרכים הספציפיים של הלקוח בעסקה; בודקת מהו המצב המשפטי של הנכס, ראשית על ידי הוצאת נסח טאבו, ממנו אני גם יכולה ללמוד על זהות הבעלים, ולוודא שהמוכר הוא אכן בעליו של הנכס; מהו מצבו הפיזי של הנכס – האם המוכר גר שם או שהדירה מושכרת? האם יש עיקולים או הערות על הנכס ומה המשמעות שלהן; מבררת האם זהו הנכס היחידי בבעלות הלקוח או שיש לו עוד נכסים ( נתון שיכול להשפיע באופן ישיר על גובה המס שישלם).
 
במקביל אני בודקת מה ההון העצמי שיש ללקוחות, והאם הם צריכים משכנתא. במידה והם לוקחים משכנתא, האם הם קיבלו אישור עקרוני מהבנק. יש לבצע בדיקה תכנונית של הנכס, לרבות בדיקת תיק הבית המשותף, תיק הבניין ובמידת הצורך – להיעזר באיש מקצוע (שמאי או אדריכל) לביצוע בדיקה מקיפה יותר. בנוסף לזה אני מבררת, מה כלול בעסקה. מה נשאר בדירה, מהן האפשרויות לשכירות, ועוד. אני בודקת אם יש היטלי השבחה בעירייה. כמו כן, עוברת על הסכם המכר ומעירה את ההערות שיש לי, בשיתוף פעולה עם הלקוח. לפני הרכישה, אני מציעה ללקוח לבצע סקר שוק על מנת לוודא את כדאיות העסקה, ולעתים אף מציעה להיעזר בשירותיו של שמאי, שיעריך את גובה הנכס. לבסוף, כשהקונה מקבל לידיו את הנכס, אני דואגת לרישום הנכס על שמו."
 

איפה אנשים בעיקר נופלים בעסקאות נדל"ן?

 
"הדרך הכי בטוחה ליפול בעסקת מכר היא לא לקחת עורך דין. בנוסף לזה, אפשר ליפול בגלל היבטים משפטיים שלא נבחנו כהלכה, או בגלל מצב מבני של נכס. למשל בקניה של בית פרטי עם חריגות בנייה. אפשר ליפול גם אם לא קיבלתם אישור עקרוני למשכנתא. כך, חשבתם שתקבלו משכנתא בגובה מסוים, בפועל הבנק יאשר סכום נמוך יותר, והרוכש עלול להיות במצב בו הוא מפר הסכם מכיוון שאין לו את ההון שחשב שיהיה לו. אם נפלתם קורבן לתרמית של אדם שמכר לכם נכס שלא בבעלותו. או אם קניתם נכס ממוכר שלא דאג לרשום את הבית על שמו. כמובן מבחינת מיסוי אפשר ליפול בענק אם לא יודעים מהו גובה המס שאותו צריך לשלם. לדוגמא, על דירה יחידה לא צריך לשלם מס רכישה. אבל זה תלוי בגובה שוויה, כיוון שעל עסקה בסכום גבוה מ-1.6 מיליון צריך לשלם מס רכישה. את כל הסכנות האלה, ורבות נוספות, עורך דין שמתמחה במקרקעין, אמור לנטרל, כך שאתם תדעו בדיוק מה העלויות והסיכונים של העסקה. "

 

מתי מכניסים את העורך דין לתמונה?

 
"ברגע שאדם מצא נכס שהוא רוצה לקנות או כשמישהו מפרסם את הדירה שלו למכירה ויש לו קונה פוטנציאלי. מומלץ להכניס את העורך דין בשלבים מוקדמים לעסקה, בכדי שיעשה את הבדיקות המקדמיות הנדרשות במסגרת ההסכם,כך שכל הצדדים ידעו מה ההליך שצפוי להם, לרבות עלויות של מיסים היטלים וכו'."
 
יש מקרים של אנשים שהסתבכו עם זיכרון דברים. מה המלצה שלך בנושא?
 
"ההמלצה היא לא לחתום על זיכרון דברים, אלא לחתום על הסכם מכר מחייב. זיכרון דברים הוא הסכם לכל דבר ועניין, גם מבחינת הדיווח לרשויות המס. במידה ואין ברירה, והצדדים חוששים לאבד את העסקה, חשוב מאוד לתת לעו"ד שמייצג את העסקה לבדוק את זיכרון הדברים ולוודא שקיימים בו כל המנגנונים הנדרשים בכדי לקדם את הלקוחות לעסקה הבטוחה ביותר."
 

לכו על בטוח. ליווי משפטי נעים ואדיב ברכישה ומכירת נכסים

שלומית משיח שי 052-535-7727

אהבת את מה שראית?

רוצה לדעת פרטים נוספים על כתבות התדמית? הירשמי כאן והמידע בדרך אליך!
כתבת תדמית בבלוג נשים בעסקים
1+
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיווק באמצעות תוכן יכול להוביל את העסק שלכן קדימה. לגרום לבידול שלכן לבלוט החוצה, להישאר בתודעת הלקוחות ולחדור לקהלי יעד חדשים. וכפועל יוצא להגדיל מכירות. רוצות לדעת עוד?
תקליקו כאן
אולי תאהבי גם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גלילה למעלה