fbpx

שומרת הסף: עורכת דין ענבר דרור

זה עשוי להישמע קלישאתי, אבל יש מקצועות שבוחרים אותך. עבודות שהופכות אותנו לסוג של שליחים. כך בדיוק פועלת עורכת הדין ענבר דרור, מומחית לדיני משפחה ומעמד אישי. מה שהתחיל ככתבה בנושא שירותים משפטיים, הפך במהרה לעסוק באחד מהתחומים הבוערים של הזמן האחרון: אלימות כלכלית ונפשית.

עו"ד ענבר דרור היא גרושה + 5 ילדים. כשאני שואלת למה החליטה לעסוק בעריכת דין היא עונה שרצתה להיות הפה עבור האנשים שלא יכולים לדבר בעצמם. "פגשתי נשים שלא היה להן קול. אם זה בגלל שהן צריכות מתווך במערכת המשפטית או הגנה מבן הזוג. אני רואה את עצמי כסוג של שומר סף שמגן על זכויותיהן. התפקיד שלי הוא לתת להן בסוף הליך הגירושין תוצאה שתטיב איתה ועם ילדיה. אני זאת שדואגת לעתיד שלה, מבחינת שקט נפשי וכלכלי." היא מספרת.

עו"ד ענבר דרור עורכת צוואות, מסמכי ייפוי כוח מתמשך ומלווה ומייצגת בהליכי גירושין. עם השנים, כאשר הלכה והעמיקה בעבודה נחשפה לסיפורים שהביאו אותה לעבוד עם אנשים נפגעי אלימות על כל גווניה.

למה העיסוק בקורבנות אלימות?

"עם הזמן התחלתי לראות קו מדאיג של תלות כמעט אבסולוטית בבן זוג ולא משנה מה המגדר. הגיעו אלי נשים שחיו בסוג של בידוד; עם ניכור משפחתי, ללא שליטה על אמצעית כלכליים, וללא יכולת להתקיים ברשות עצמן. הן תיארו את מערכת היחסים כבית כלא. לדבר הזה יש הרבה השלכות. אחד מהם זה שללא אמצעיים כלכליים היא לא יכולה לפנות לייצוג משפטי הולם בהליך גירושין. ברגע שנחשפתי לזה, הבנתי כמה חשוב להציף את זה."

פרסום באינטרנט
עו"ד ענבר דרור. צילום לילך אוזן

מה למדת במסגרת חקר נושא האלימות הנפשית במערכות יחסים?

"באלימות פיזית, אין מקום לפרשנות. האישה יודעת מתי היא קיבלה אגרוף, סטירה, דחיפה חזקה. ניתן להוכיח את זה, ומערכת המשפט יודעת לטפל בזה. אלימות נפשית מתבצעת בשקט. לא רואים את זה. הרבה פעמים גם לנשים עצמן לוקח זמן להבין את זה."

איך את מלווה את הנשים שנפגעות אלימות במשפחה?

"מכיוון שאני יודעת מה הן עוברות, אני עובדת בשיתוף פעולה עם פסיכולוגית שמתמחה בנושא. היא מספקת להן את הכלים להתמודד עם בן הזוג בזמן הליך הגירושין. מניסיוני זה מקצר ומקל על התהליך. מה גם שאחרת זה נגמר הרבה פעמים בכך שהן חוזרות לאותה מערכת יחסים מתעללת. מישהי פעם אמרה לי: 'הוא באמת לא הבין מה אני רוצה. מבחינתו הוא הבעל והאבא המושלם. לאחר שהגשתי בקשה ליישוב סכסוך הוא שאל מה פתאום קמת נגדי ומכאן מתחילה מסכת של אלימות'."

מה הכלים שאת יכולה לתת לאישה לזהות את עצמה כנפגעת אלימות נפשית?

"אם את מרגישה לא בטוחה בבית שלך, ומפחדת מהתגובות שלו זה סימן ראשון. זה מתאפיין במצבי רוח קיצוניים ולא צפויים. למשל, אם בבוקר הוא אוהב אותך, ובצהרים הוא שונא אותך, מצפה שתתחנני לסליחה שלו, ובערב שוב אוהב אותך. הסימן השני קצת חמקמק, כי מדובר על אישה שיש לה כרטיס אשראי וגישה למשאבים הכלכליים אבל היא צריכה לתת דין וחשבון על כל הוצאה שלה. זהו סוג של אלימות.

בנוסף לזה חשוב לשים לב לדיאלוג שמתנהל בבית. אם בשיחה הוא מרשה לעצמו להשתמש במילים מקטינות נוסח את טיפשה, את לא יודעת כלום, אני יודע יותר טוב ממך, מה עברת בחיים שלך, מי ייקח אותך? אם לא אני מי את? מי ירצה אותך? מי ירצה אותך בגיל שלך? למה הבית תמיד כל כך מלוכלך? קשה לדמיין כמה נשים שומעות את המשפטים האלה בתוך הבית שלהן. זאת אלימות נפשית לכל דבר."

איפה עובר הגבול בין אלימות לבין התנהגות נורמטיבית?

"צריכה להיות סימביוזה בין שניהם. שלא יהיה מצב שהוא מרשה לעצמו מה שהוא רוצה, והיא צריכה לתת הסברים. חשוב שיהיה שוויון. בית הוא מפעל משפחתי, שבו שני ההורים הם המנהלים האחראיים באופן שווה."

כאימהות, איך נכון לנו לחנך את הבנות שלנו שזה לא יקרה להן?

"תלמדו אותן להיות עצמאיות. כילדה אמא שלי הייתה אומרת לי: 'תאהבי את הגבר שלך, אבל תאהבי גם את עצמך בנוסף". תלמדי, תתפתחי, ותחיי בעצמאות עם ערוץ הכנסה משלך. חשוב מאוד במערכת יחסים ארוכת טווח לאהוב קודם את עצמנו. הוא לא האחראי עליך, אלא השותף של חייך. הרבה נשים חושבות שהגבר אחראי על האושר שלהן. הן מפחדות להיות לבד ומחפשות מישהו שיציל אותן. זאת קרקע פורייה ליצירת מעמדות בתוך מערכת היחסים."

לסיכום היא אומרת: אישה צריכה להגיע למערכת יחסים עם דימוי עצמי גבוה ובטחון בעצמה וביכולות שלה. כאשר את מאמינה ביכולות שלך, ומפתחת אותם תוך כדי מערכת היחסים אין אדם אשר יכול לערער אותך, ולהפעיל עלייך אלימות מכל סוג שהיא.

אתר: www.inbardror-law.co.il

נייד: 058-488-2882

אהבת את מה שראית?

 רוצה לדעת פרטים נוספים על כתבות התדמית? הירשמי כאן והמידע בדרך אליך!  
כתבת תדמית בבלוג נשים בעסקים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
גלילה למעלה

רוצה שגם סיפור העסק האישי שלך יופיע בכתבה?

שאנשים סביבך ידעו מה בדיוק את עושה, ואיזה ערך את מספקת ללקוחותייך?

תשאירי פרטים ואשלח אליך אליך את כל המידע: