fbpx

ממלחמה להחלמה: השפה שמעצבת את ההתמודדות עם סרטן השד

חודש אוקטובר הוכרז כחודש להעלאת המודעות לסרטן השד, מתוך הנחת היסוד שגילוי מוקדם עוזר בהתמודדות עם המחלה. כמי שנמצאת בצד המפוקפק של הסטטיסטיקה, בשנים האחרונות ראיתי מקרוב מה התמודדות עם מחלת הסרטן מזמנת למי שחלתה, ולכל הסובבים אותה. החל ממעגל ראשון של המשפחה הגרעינית, ודרך המשפחה המורחבת, מקום העבודה, הקהילה ועוד.

בשיחה צפופה עם הצלמת יערה דלגושן, ועם מקימת עמותת שלובות, שרון איתן, בחנו איך נכון ל"שווק" ולדבר את המחלה כך שנשים יפסיקו לפחד וילכו להיבדק. ומהי הטרמינולוגיה שהופכת את ההתמודדות לקלה יותר.

שרון איתן (54), גרושה ואמא לשניים מרחובות, התעוררה בוקר אחד בשנת 2014 כשיש לה גוש בשד. "חשבתי שישנתי על הצד, ולא מיהרתי ללכת להיבדק." היא מספרת. אבל כשהתחילה עם הבדיקות, התוצאות הגיעו במהרה, והעשירו את שפתה הרפואית.

"האונקולוגית הסתכלה עלי ואמרה, 'הגעת מאוחר מידי'. עניתי שלא איחרתי כי התור שלי נקבע לתשע. והיא חזרה על דבריה בדרמטיות: 'לא! הגעת מאוחר מידי. יש לך שנה לחיות וכרופאה אין לי מה לעשות למענך'. כשביקשתי שביב של תקווה, היא התעקשה שאין לה מה לתת לי. מאז עברו שש וחצי שנים, והחלפתי רופאה."

סרטן השד
שרון איתן. צילום יערה דלגושן

שרון איתן היא אישה רבת פעלים; שחקנית, כותבת, מביימת, מציירת, מצלמת ועוד. כחודשיים מהאבחון הראשוני, חיפשה פעילות כיפית מעניינת, וקצרה. שהרי ניבאו לה שנת חיים אחת. "חוץ מהיותי חולת סרטן, אני גם בנאדם. חיפשתי מרחב מהנה, קרוב לבית וללא עלות כי הפסקתי לעבוד. חברה הציעה ללמד אותי לסרוג בבית. הזמנתי 2 חברות מהמחלקה האונקולוגית. אחרי הסדנה פרסמתי פוסט תודה שקיבל המון תגובות מנשים שהתמודדו עם סרטן ורצו להשתתף, ומאחרות שרצו לתרום מהידע והזמן שלהן ולהעביר לנו סדנאות נוספות."

משם התחילו מפגשים שבועיים, כשכמות המשתתפות הלכה וגדלה. כיום כשש שנים אחרי "שלובות" הפכה לעמותה שמונה 12 סניפים מאילת ועד קריית ים, ותומכת בכ-1,000 נשים וגברים שמתמודדים עם מחלת הסרטן על כל סוגיה. עד לפרוץ מגיפת הקורונה, העמותה היוותה מפלט מהנה עבור חבריה, שיכלו ליהנות מבקרים נטולי דאגות, של העשרה וכיף. בהתאם לרוח התקופה, המפגשים עברו לזום.

איך הסביבה שלך הגיבה כשסיפרת להם על המחלה?

"דבר ראשון שיתפתי את הילדים שלי ששאלו אותי אם אני הולכת למות. חלק מהאנשים אמרו שלא מגיע לי אחרי כל מה שעברתי בחיים. היו כאלה ששאלו למה דווקא לך או איך זה קרה לך. איזה מסכנה ומי יעזור לך. והיו כאלה שהציעו עזרה קונקרטית."

איך התדמית של סרטן השד השתנתה בשש השנים האחרונות?

"פעם לסרטן שד קראו "המחלה" אנשים לא דיברו על זה בכלל. רק אחרי שנברתי בהיסטוריה הרפואית של משפחתי, גיליתי שדודה שלי שנפטרה מסרטן. הסתירו את זה, כאילו זאת בושה. היום השיח יותר פתוח, אבל הבושה עדיין קיימת. לפני כמה שנים נכנסה אישה דתייה לאחד מהסניפים שלנו. היא חלתה 15 שנים לפני כן, ולא סיפרה לאף אחד כדי לא לפגוע בשידוכים של בנותיה. זאת אישה שהולכת באופן קבוע עם פאה ובגדים רחבים, ואף אחד לא ידע. אפילו לא הבנות שלה, ולכן הן לא נבדקו בעצמן, כפי שהיו צריכות."

השפה שלנו משפיעה על הרגשות שלנו. איפה זה פוגש אותך?

"כשהרופאה אמרה לי את לא תהיי בריאה אף פעם. קעקעתי על הגוף שלי את המילה 'בריאה'. אני לא משתמשת במילה 'חולה'. אני אומרת שאני מתמודדת עם סרטן, או שהיה לי סרטן. אני גם לא משתמשת במילה 'מלחמה'. למה לא האגודה להחלמה מסרטן? מלחמה והחלמה אלו אותן אותיות. למה הטרמינולוגיה היא שאני צריכה לנצח? העובדה שאני חיה היא שיא השיאים מבחינתי."

מה המסר שלך לנשים?

"בישראל כל שנה מאובחנות כ-5,400 נשים בסרטן השד. גילוי מוקדם מאפשר יותר אופציות לטיפול והזדמנות להשאיר מאחור את הנושא בצורה מהירה יותר. לכו להיבדק."

באפריל 2018, אחותה של יערה דלגושן הזמינה עבורה תור לבדיקת ממוגרפיה שגרתית, שבמהלכה התגלה כי יש לה סרטן שד. היא עברה כריתה ושחזור שהסתבכו והביאו אותה לשני ניתוחים נוספים ותקופת התמודדות מאתגרת.

"הלכתי למפגש של שלובות עם עוד נשים שהיו במצב שלי. פתאום לא התעסקנו בבדיקה הבאה ובמה קורה, אלא בכאן ועכשיו. זה רענן את המחשבות. כשהרופא נתן לי אישור לחזור לעבודה, הבנתי שהגיע הזמן להחזיר. החלטתי לצלם את נשות שלובות. גייסתי מאפרות ומעצבות תכשיטים. עשינו יום צילומים שכולו היה באווירה של העצמה נשית, צחוקים וחיזוקים. הסיפוק היה ענק, ומאז כבר 3 שנים אני מצלמת לקראת חודש אוקטובר את הנשים של שלובות, במטרה להביא למודעות את חשיבות הבדיקה המוקדמת. אלו לא דוגמניות או נשים מפורסמות, אלא נשים כמוני וכמוך. חזקות, יפות, שמחות ובכל הגילאים."

סרטן השד
יערה דלגושן. צילום עצמי

איך תדמית המחלה השתנתה בשנים האחרונות?

"יותר ויותר אנשים מדברים על זה. והיו גם מפורסמות שדיברו על זה בגלוי. אבל מנגד, עדיין קיימים באוכלוסייה אנשים שקוראים לסרטן השד 'המחלה'."

למה חשוב לשפר את התדמית של סרטן השד?

"בגלל הרבה סיבות אבל המרכזית היא שנשים ילכו להיבדק. אם אחותי לא הייתה קובעת לי תור ודוחפת אותי, יכול להיות שהיום הייתי במקום אחר. אצלי המשפט גילוי מוקדם מציל חיים – זה בול."

איזה תגובות שמעת כשסיפרת?

"היו אנשים שניסו לפרש מה עשיתי לא טוב שזה הגיע. אולי שמרתי כעסים בבטן עד שזה עשה אותי חולה, או אכלתי לא טוב. לא צריך לחפש סיבה."

מה הדבר הכי טוב שיכול לעזור למישהי שמאובחנת?

"נהוג להגיד אם את צריכה עזרה תגידי. כשאומרים את זה גורמים לאדם שמציאות החיים שלו רק עכשיו התערערה, לבקש עזרה. אם אתם מכינים סיר אוכל, תשאלו אם להקפיץ גם. אם יוצאים לקניות, תבררו מה בדיוק צריך."

היא שותקת, נושמת עמוק, וממשיכה לספר בקול רועד: "באותה תקופה השתמשתי במילים חיוביות שחיזקו אותי. היה לי פתק עם משפטים ומילים שהייתי קוראת בכל פעם שהיה לי קשה. לפני ניתוח או פרוצדורה רפואית. אני לא אוהבת שמשתמשים במילים כמו 'לוחמת' או 'warrior'."

מה המסר שחשוב לך להעביר?

"שנשים לא יחשבו לי זה לא יקרה, כי סרטן שד אפשר לאתר בשלב ראשוני. לכו להיבדק."

סרטן השד
עמותת שלובות מחפשת מתנדבים שיכולים להעביר סדנאות קצרות בזום עבור אנשי העמותה, וקוראת לכל מי שמתמודד עם המחלה להצטרף, למפגשים שבועיים מהנים וכייפים.

קישור לדף הפייסבוק של העמותה

רוצה לדעת עוד על שיווק באמצעות תוכן?

מוזמנת להירשם לניוזלטר ולהכיר את כל הסודות הגדולים של העסקים הקטנים.  
בלוג נשים בעסקים

יש לך סיפור מעניין על כתיבה באמצעות תוכן, או שיווק דיגיטלי? מוזמנת ליצור קשר פה.

אהבת את הכתבה? Sharring is carring. מוזמנת לשתף, שגם אחרות שיהנו:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
1+

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גלילה למעלה